Henryk Dobrzański urodzony w Jaśle w 1897 roku, bardziej znany pod pseudonimem Hubal. Major kawalerii Wojska Polskiego, uczestnik obu Wojen Światowych oraz wojny polsko- bolszewickiej. Odznaczony m.in. Krzyżem Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski,  Krzyżem Virtuti Militari IV i V klasy, Krzyżem Niepodległości oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych. Wybitny sportowiec reprezentujący Polskę na 11 międzynarodowych zawodach hippicznych oraz startujący w wielu zawodach krajowych, na których ogólnie zdobył 22 złote, 3 srebrne i 4 brązowe medale. Nietuzinkowa postać dla wielu będąca przykładem prawdziwej patriotycznej postawy „Przysięgi nie złamię, broni nie złożę, munduru nie zdejmę. Tak mi dopomóż Bóg!” Pomimo upływu 73 lat od jego śmieci nadal wzbudza emocje i zainteresowanie badaczy. Życie majora dało podstawę do napisania kilku książek biograficznych oraz filmu wyreżyserowanego przez Bohdana Porębę. Do historii przeszedł jako dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego podczas walk w czasie II Wojny Światowej. Zginął 30 kwietnia 1940 roku pod Anielinem koło Opoczna. Do dzisiaj nie jest znane miejsce ostatniego spoczynku majora.

W 73 rocznicę śmierci Henryka Dobrzańskiego Fundacja Centrum GeoHistorii zrealizowała projekt upamiętniający majora. Wielokrotnie przeglądając biografię postaci historycznej ciężko zorientować się jak naprawdę wyglądało jej życie. „Suche dane” w postaci dat i miejsc, w których dana osoba przebywała nie zawsze pozwala nam na szybkie zrozumienie, jakimi ścieżkami wiódł ją los, a przecież każde wydarzenie w naszym życiu ma swoje odniesienie przestrzenne na mapie. Postanowiliśmy pójść dalej tym tropem i stworzyć w tym celu GIS dla konkretnej postaci. W poniższych linkach znajdziecie Państwo pięciominutową animację oraz interaktywną mapę przedstawiającą życie majora Henryka Dobrzańskiego podzielone na okresy :

1897 – 1920

1920 – 1939

1939

1940

Mamy nadzieję, że zestawienie informacji biograficznych z mapą oraz zdjęciami ułatwi zapoznanie się z bogatym życiorysem Henryka Dobrzańskiego oraz umożliwi jego dokładniejsze zapamiętanie, co w konsekwencji pozwoli na pełniejsze zrozumienie tej wyjątkowej postaci.

POMOC W TWORZENIU MAPY

Projekt ma charakter niekomercyjny. Zachęcamy wszystkich chętnych do pomocy przy tworzeniu mapy. Jeżeli posiadacie informację na temat życia Henryka Dobrzańskiego napiszcie do nas- wspólnie więcej uda nam się odtworzyć. W e-mailu prosimy o zawarcie informacji takich jak: miejsce w którym major przebywał oraz czas. Jeżeli posiadacie zdjęcia z odniesieniem czasowym, które wzbogaciłyby naszą kolekcję również prosimy o ich przesłanie.